Karbonhidratlar ve Şeker

  • 13 yıl ago
  • 2547 Views
  • 0 0

En önemli olan organlarımızdan beyin ve sindirim sistemi başta olmak üzere vücudumuzdaki bir çok organ normal koşullar altında enerji gereksinimlerini karbonhidratlardan karşılamaktadır.

En önemli olan organlarımızdan beyin ve sindirim sistemi başta olmak üzere vücudumuzdaki bir çok organ normal koşullar altında enerji gereksinimlerini karbonhidratlardan karşılamaktadır. Bu karbonhidratlar bir çok besinde doğal bulunmakla birlikte çoğu besinlerde yapay olarak bulunmaktadır. Doğal olarak içerisinde karbonhidrat  bulunduran bazı besin öğeleri ise meyve, süt ve tahıl ürünleridir.

Karbonhidratların nereden geldiğini vücudumuzun anlaması imkansızdır. İster yapay olarak, ister doğal olarak alınan şeker vücutta ayrım yapmamakta ve faydalarını göstermektedir. Bitkisel kaynaklı besinlerde karbonhidrat oranları daha yüksektir ve genellikle bunlardan alınır. Bu karbonhidratlar vücudumuzda yapıtaşı olan glikoza dönüşür ve kan şekerinin esas kaynağını oluştururlar. Bu nedenden dolay Dünya Sağlık Örgütü’ de yaptığı açıklamada vücudumuzun günlük enerjisinin % 55 civarını karbonhidratlardan alması gerektiğini vurgulamaktadır.

Karbonhidratlar Nasıl Tüketilmelidir ?

Vücudumuz kan seviyesinde bulunan kan şekerinin tamamını bir anda enerjiye döndürememektedir. normal seviyenin üstüne çıktığı zaman, pankreastan salınan insülin hormonu fazla şekerin depolanması için karaciğer, kas ve diğer hücreleri uyarır. Şekerin bir kısmı kas ve karaciğerlerimizde glikojen olarak depolanmaktadır. Eğer vücudumuz ihtiyacından fazla şeker tüketirse, bu glikojenler yağlara dönüşmektedir. Kan şekerinizObezite ve obezite dışında bir çok zararlı hastalık için büyük bir sebep ortaya çıkartılmış olmaktadır. Bu unsurlar göz önünde bulundurularak karbonhidratlı besinlerin ve karbonhidrat alımının orta düzeyde olmasına özen gösterilmelidir. Unutmayın, fazla karbonhidrat almak size fayda sağlamayacaktır.

Şeker Alımını Dengeli Tutmak

Şeker oranını dengeli tutarak bir çok hastalıktan rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Vücudunuzda ki şeker oranın yüksek olması veya düşük olmasının size getirmiş olduğu çeşitli zararları gördükten sonra sizlere nasıl şeker oranını dengede tutacağınızı söylemek istiyoruz. Karbonhidratlı besin öğelerinin yanında meyve ve sebze tüketimine de oldukça özen gösterin. Ne kadar karbonhidrat tüketiyorsanız bir o kadar da meyve tüketmeye özen gösterin. Bu sayede vücudunuzdaki kan değeri normal olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir