Ramazan Ayı’nda sağlıklı sahur sofrası nasıl olmalıdır?

  • 11 yıl ago
  • 4529 Views
  • 0 0

Ramazan Ayı’nda sağlık problemi olmayanlar ve ağır işlerde çalışmayanlar için oruç tutmak bir görev olarak bilinmektedir. Bu ay içerisinde oruç için kalkılan sahur sofralarında öncelikle yiyeceğiniz yemeğin miktarına ve seçeceğiniz gıdaların sağlıklı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Oruç tutacak kişinin öncelikle sahur saatinde uyanarak yemek yemesi gerekir; böylece açlık süreniz kısalacağı için tansiyon ya da kan şekeri düşüklüğü gibi sorunlar yaşamazsınız. Sahurda yemek yemeye kalkmak sindirim sisteminiz açısından da önem taşımaktadır. Sahur yemekleri genel olarak sabah kahvaltısı şeklinde yapılırsa mide sağlığınız için gereken bir menüdür. Tam buğday ekmeği, az tuzlu peynir, mevsim yeşillikleri, haşlanmış yumurta ve domates tüketimi gayet ideal bir tüketim şekli olacaktır.

Ramazan Ayı’nda sağlıklı sahur sofrası nasıl olmalıdır?Az yağlı kaşar peyniri seçeneği mide rahatsızlığı olanlar için önerilmektedir. Bol su tüketiminizi sahur sofralarında da yapmanız gerekmektedir. Sıvı tüketiminizin çoğunu su içerek karşılamanız önerilmekle beraber süt, ıhlamur, taze sıkılmış meyve suyu ve çay seçenekleri de değerlendirilebilmektedir. Yağlı yiyecekler ve gazlı içecekler kesinlikle tüketilmemesi gereken gıda seçenekleri arasında yer almaktadır. Sahur sofranızda temel dört besin grubundan mutlaka tüketmeniz gerekmektedir. Bu besin grupları et- yumurta- kuru baklagiller grubu, süt ve süt ürünleri, sebze- meyve grubu, ekmek ve tahıllar grubundan yenerek her besin grubunun faydasından yararlanmak gerekmektedir.

Sahur menüsünde kahvaltı yerine çorba, sebze ve zeytinyağlı yemekler tercih edilebilir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek fayda sağlayacaktır. Aşırı yağlı, tuzlu, şekerli ve unlu gıdalar yerine az yağlı et yemeği ya da salata tercihleri yapabilirsiniz. Bulgur pilavı, kepekli makarna gibi posalı yemeklerde tercihleriniz arasında yer alabilir. Sütlü tatlılar ya da meyveli tatlılar tatlı seçenekleriniz arasında yer alabilir. Sebze ya da et yemeği pişirilirken ayçiçeği yağı, mısırözü yağı ya da fındık yağı gibi seçenekler değerlendirilmelidir. Kabızlığı önlemek amacıyla taze- kuru meyveler; ceviz, fındık ve badem gibi seçenekler arasından tercih yapılabilir. Et yemeği seçeneklerinizi değerlendirirken kavurma yerine ızgara, haşlama ya da fırında et yemeği hazırlama fikirlerinden yararlanarak midenizi yormayacak seçimler yapmış olursunuz.

All Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir