Sağlıklı beslenme ve egzersizle kalbinizi koruyun

  • 9 yıl ago
  • 5438 Views
  • 0 0
Sağlıklı beslenme ve egzersizle kalbinizi koruyun

Kalp ve damar hastalıkları beslenme alışkanlıklarımızın yağlı, kızartılmış ve hazır tüketilen gıdalara doğru kaymasıyla birlikte artmaya başladı. Hızlı ve yorucu yaşamın getirdiği stres ve olumsuz duygular da eklenince pek çok kişi kalp krizi tehdidiyle yüz yüze gelmiş durumda. Beslenme programımızda yapacağımız ufak değişiklikler bizi kalp hastalıklarından korur. Ayrıca beslenme alışkanlıklarımızın ruhsal durumumuza etki yaptığını düşünürsek sağlıklı beslenmek bizi stresten ve olumsuz hislerden de uzak tutacaktır. Kalbimize çeşitli yönlerden iyi gelen pek çok yiyecek bulunuyor. İşte günlük olarak tüketebileceğimiz kalp dostu gıdalar:

Sarımsak

Sarımsak tarihin geçmiş dönemlerinden bu yana pek çok iyileştirici etkisi bilindiği için ilaç olarak kullanılıyor. İçerisindeki pıhtılaşmayı önleyici maddeler damar tıkanıklığının önüne geçiyor. Trigliserit ve total kolesterolü düşürmesi açısından da kalp ve damar tıkanıklıklarını önleyici etkisi vardır. Sarımsak kan dolaşımını kolaylaştırır ve kalp sağlığını korur. Ayrıca damar sertliğine karşı da sarımsak tüketerek karşı koyabilirsiniz.

Soya

Uzakdoğu mutfağının vazgeçilmez besinlerinden olan soya sosu, fasulyesi ve filiziyle artık ülkemiz mutfaklarının da vazgeçilmez ürünü oldu. Soya oldukça yüksek protein içeren bir bitkidir. İçerdiği B1, demir, çinko ve magnezyum sayesinde kalbi güçlendirir. Soya vücudumuzun ihtiyacı olan antikor üretimine de büyük katkı sağlar. Kolesterolü düşürür. İçerdiği magnezyum sayesinde stresi azaltarak kalp sağlığına iyi gelir.

Yaban mersini

Yaban mersini yüksek lif oranıyla kalp dostudur. İçerdiği antioksidanlarla kolesterolü düşürür. Yaban mersininin içerdiği enzimler kalp hastalıklarından koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Damar geçirgenliğini artırarak kalp damarlarının tıkanıklığını önler. Kanı temizleyici özelliği vardır.

Balık

Tüm balık ve deniz ürünleri kalbimizin dostudur ve kalp sağlığımızı korumaya yardımcı olur. Sağlıklı bir kalp için haftada iki kez balık tüketmeliyiz. Balıkta damar genişletici proteinler bulunur. Balık yağı olarak bilinen omega3 kalp dostu bir yağdır. Balık Omega3 yağı içerse de yağ oranı düşüktür. Bu nedenle yağa bağlı kalp damar tıkanıklıklarına karşı kalbe zarar gelmez. Balığın kan yapıcı özelliği vardır. Kan basıncını düşürür ve kalp ritmini düzenler.

Kuşkonmaz

Mutfaklarımızın vazgeçilmez sebzelerinden biri de kuşkonmaz olmalıdır. Yüksek lif oranıyla B6, çeşitli lifler,. Folik asit. Zayıf kalbi güçlendirir. Kolesterolü düşürür. Kalp hastalıklarında oluşan ödemi giderir.

Zeytinyağı

Antioksidan kalp damar hastalıklarına koruyucu,yağ asitleri omega6, hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kolesterolü kontrol altında tutar. Kalp krizi riskini azaltır. Selenyum ile kalp damar hastalıklarının oluşumunu engeller.

Tam tahıllar

Tam tahıllar günlük hayatımıza kepekli ve tam buğdaylı ekmeklerle girdi. Yulaf ve tahıl içeren kahvaltı ürünleriyle de tam tahılları beslenme programımıza ekledik. İşlenmiş tahıllardan farkı daha fazla lif içermesi olan bu besinler kalbimizin dostudur. Tahıllar içerdikleri B ve E vitamini kalp hastalıklarını önleyici görev görürler. Tam tahıllardaki çekirdekler kalp krizi riskini %15 azaltıyor. Tam tahıllar bol lifli gıdalardır yani kalbinizi kötü kolesterolden korurken, kan lipitlerinin yükselmesini önlerler.

Kalp sağlığımız için doğal gıdalara yönelmeli, işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız. Sadece beslenmemizi düzenlemek de kalp sağlığımız için yeterli değildir. Düzenli olarak spor yapmalı ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıyız.Bu şekilde uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir