Göz sağlığını korumada önemli besin ve beslenme ipuçları

  • 9 yıl ago
  • 15975 Views
  • 0 0
Göz sağlığını korumada önemli besin ve beslenme ipuçları

Görme problemleri çoğu bireyin karşılaştığı sorunlardır. Bazen gözlükle bazen de ameliyat ya da ilaç tedavisiyle gözlerimizi tedavi ediyoruz. Göz problemlerimiz kimi zaman başka hastalıkların habercisi de olabiliyor. Bu yüzden göz sorunlarımızda her zaman uzman bir hekime görünmeliyiz.

Yaşadığımız göz sorunlarının pek çoğu televizyon ya da bilgisayar başında geçirdiğimiz vakit sonucu oluşsa da sağlıklı beslenerek iyi gören gözlere sahip olabiliriz. Gözlerimiz çoğunlukla beta karoten, B ve C vitaminlerine ihtiyaç duyar. Beslenme programımıza ekleyeceğimiz sağlıklı gıdalarla göz sağlığımıza tekrar kavuşabilir ve uzun yıllar göz sağlığımızı muhafaza edebiliriz. Göz sağlımızda en etkili unsurlardan biri de dokosaheksaenoik asit içeren gıdalardır. Genelde balık çeşitlerinde bulunduğu için haftada en az iki kez balık yemeye özen göstermeliyiz.

Kırmızı, sarı, turuncu tonlardaki sebze meyvelerde gözümüzün en çok ihtiyaç duyduğu C vitamini bulunur. Ayrıca gözümüzdeki kan damarlarını besler. Havuç, balkabağı gibi turuncu gıdalar katarakta iyi gelir, karotenoid görme bozukluklarının önüne geçer. E vitamini içeren gıdalar ise gözlerimizi kronik göz hastalıklarından korur. Sarı nokta hastalığının önlenmesinde de E vitamini alımı oldukça önemli. Beslenmemizde yalnızca sebze ve meyveler önemli değildir. Kullandığımız yağlar da göz sorunlarımızı tetikler. Özellikle kızartılmış yağlardan kaçınmalı ve zeytinyağı tercih etmeliyiz. Zeytinyağı göz kızarıklıkları ve iltihaplanmalara karşı faydalı olduğu gibi göz kapaklarını besler ve göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlar.

Özellikle bahar aylarında oluşan ve alerjik rahatsızlığı olan kişileri oldukça zorlayan göz nezlesinin çözümü de kavunda bulunuyor. İçine maydanoz suyu karıştıracağınız göz banyosu gözkapağınızdaki iltihapları iyileştirirken, içine rezene tozu karıştırılan göz banyosu gözünüzü kuvvetlendirir. Gözlerimiz için bir diğer tehlike de yazın güneşin zararlı ışınlarıdır. Gözlerimize doğal bir güneş gözlüğü oluşturmak istiyorsak koyu yeşil renkli özellikle ıspanak, lahana gibi sebzelerle beslenmeliyiz. Bol yeşillikli salatalar da tüketebilirsiniz.
Göz hastalıklarımızla ilgili bu kadar fazla sayıda beslenme seçeneği varken eğer iyi bir beslenme programı oluşturursak hayatımız boyunca göz problemi çekmemiz zor görünüyor. Çocuklarımız için erken yaşlarda uygulanmaya başlayacak sağlıklı beslenme programları, onları yalnızca göz hastalıklarına karşı değil tüm hastalıklara karşı korur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir