Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme

  • 13 yıl ago
  • 2355 Views
  • 0 0

Kış aylarında tüketmemiz gereken en önemli besin grupları C vitamini bol olanlardır. Bir çok rahatsızlığa iyi gelerek hastalık riskini en aza indirgeyen C vitamini, bağışıklık sisteminizi …

Kış aylarında tüketmemiz gereken en önemli besin grupları C vitamini bol olanlardır. Bir çok rahatsızlığa iyi gelerek hastalık riskini en aza indirgeyen C vitamini, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize katkı sağlayacak. Yaz mevsiminde ise havalar aşırı derecede sıcak olduğundan ve vücudun daha fazla suya ihtiyacı olduğundan kavun, karpuz, üzüm gibi su oranı yüksek meyveler ön plandadır. Bu sebeple her mevsim için dengeli ve yeterli beslenmek mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek ile yakından ilgilidir.

Kışın Ne Yemeliyiz?

Öncelikle kış mevsiminde meyve tüketimini en fazla orana çıkartmalısınız. Kışın yiyebileceğiniz meyveler arasında elma, mandalina, muz, muşmula, üzüm, armut, ayva, kış kavunu, portakal, nar yer almaktadır. Bu meyveler hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, hem hasta olmanızı önleyecek hem de sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır.

Limon: Bağırsaklardaki ve idrar yollarında ki mikropları öldürmenin en kolay yolu limon yemektir. Limon suyu ile gargara yapıldığında ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Ayrıca limonun bir çok faydası da bulunmaktadır:  iştah keser, kansızlığı önler, gıda zehirlenmesini önler, dişleri beyazlatır ve diş etlerini, kuvvetlendirir, idrar söktürür, mide ağrılarını dindirir, baş ağrılarını ve vücut ağrılarını keser, böbrek ve mesane kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur, yüzdeki sivilceleri geçirir.

Portakal: Portakal, kış aylarında yetişen ve kesinlikle günlük 1 adet tüketmeniz gereken bir meyvedir. Karaciğerlerinizin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde oldukça katkısı olduğu gibi, vücut enerjisini de orantılı bir seviye de tutar.

Pekmez: Kış aylarında kahvaltılarınızda bir çorba kaşığı içmenizi öneririz. İştah açar ve kansızlığı oldukça iyi gelir. Ayrıca pekmezin diğer faydaları: mideyi, bağırsakları, böbrekleri kuvvetlendirir. Damar sertliğine iyi gelir, kan dolaşımını rahatlatır, enerji verir, hamilelikte ve bebek gelişiminde çok faydalıdır.

Meyveler dışında sebzeleri de oldukça fazla tüketmeniz gerekmektedir. Yemeklerinizin içerisinde bol bol taze sebze kullanmaya da özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir