Gece Oburluğuna Karşı Alınabilecek Önlemler

  • 10 yıl ago
  • 3162 Views
  • 0 0
Gece Oburluğuna Karşı Alınabilecek Önlemler

İnsanların genel beslenme alışkanlıkları incelendiğinde maalesef yalnızca yüzde on ilâ on beş civarında bir kesimin ideal biçimde gıda tüketimi sağlayabildiği ve bunun dışında kalan insanların ise farklı miktarlarda çok veya yetersiz beslenme rutinlerine sahip olduğu görülebilmektedir. Günün farklı zamanlarında düzensiz gıda tüketimi her ne kadar seyrek gerçekleştirildiğinde herhangi negatif bir etki yaratmasa da, sıradan bir hale geldiğinde bağışıklık sistemi zayıflıklarından organ yaşlanmasına kadar pek çok alanda vücuda zarar verebilmektedir. Gençlik dönemlerinden başlayarak yaşlılık evresine kadar kadın veya erkek fark etmeksizin tüm insanlarda görülmesi muhtemel olan gece oburluğu, düzensiz beslenme alışkanlıklarının en zararlılarından birisi olarak nitelendirilmektedir. Bu olumsuz alışkanlığa sahip kişiler yatmadan önce ve uykudan kalkarak yemek yiyenler olarak ikiye ayrılabilmektedir. Her iki durumdan da kurtulmak için alınacak önlemler, zaman içerisinde olumlu anlamda kilo kaybı, düzenli uyku ve metabolizma faaliyetlerinin optimum hız düzeyine ulaşması gibi pek çok etkinin kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Gece oburluğundan kurtulmak için uygulanabilecek en basit yöntem şüphesiz midenin büyük oranda zarar içermeyen gıdalar ile dolu tutulmasıdır. Her ne kadar akşam 5 ilâ 7 saatlerinden sonra gıda tüketimi uzmanlar tarafından sakıncalı olarak nitelendirilse de, istisnai bir durum olarak gece oburluğu alışkanlığı olanların meyve veya sebze ağırlıklı gıdalar ile midelerini dolu tutmaları faydalı olacaktır. Yatağa gitmeden yarım saat önce tüketilecek bir adet elma veya birkaç havuç gibi gıdalar uykuya geçişte rahatlama sağlarken aynı zamanda derin uyku sürecinde de sıkıntı yaşanmamasını sağlayacaktır. Bunun yanında aşırı alkol ve sigara tüketilmemesi ve eğer tüketiliyor ise de uykudan en az iki saat önce bu tüketimin sonlandırılması, gece oburluğunu önleme çalışmalarına olumlu etki edecektir.

Düzenli bir uyku ve uyanma saatine sahip olunması da gece oburluğunu önleyici etkenler arasında yer almaktadır. Her insanın sahip olduğu fakat çok azının olumlu etkileri hakkında bilgi sahibi olduğu biyolojik saat, düzenli hale getirildiği takdirde gerek vücut yenilenmesi gerekse herhangi bir düzensiz beslenme alışkanlığının oluşmaması için fayda sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir