Anne-Baba Adaylarının Tüketmesi Gereken Sebzeler

  • 10 yıl ago
  • 2229 Views
  • 0 0

Gebelik, insanın hayatı boyunca tecrübe edebileceği şüphesiz en muhteşem olaylar arasında yer almaktadır. Gebelik öncesinde ve süresince tüketilebilecek pek çok gıda gerek kadın gerekse erkeğin süreçte sağlıklı adımlar atması açısından büyük fayda sağlayacaktır.

Folik asit yapısına sahip olan çok sayıda sebze gebelik öncesi sperm sayısında artış sağlayacağı gibi aynı zamanda gebelik süresince de oluşabilecek düşük ve benzeri sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda fetusun gelişimi evresinde oluşacak olan organ ve kemik yapılarının hızlı ve sağlıklı biçimde gerçekleşmesine de faydası olan bu yapı taşı, halk arasında fazla bilinmese de çok sayıda gıdanın içerisinde yoğun miktarda bulunmaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler, folik asit konusunda üst düzey içerik sahibidir. Hali hazırdaki isminin Fransızca da yeşil yaprak anlamındaki kelimeden türemiş olması, bu tür sebzelerde ne denli yoğun miktarda folata rastlanabileceğinin kanıtı olarak nitelendirilebilmektedir.

Anne-Baba Adaylarının Tüketmesi Gereken SebzelerHer ne kadar ülkemizde yoğun olarak tüketilmese de Brüksel lahanası ve brokoli de folik asit açısından zengin sebzeler arasında yer almaktadır. Hali hazırda içerdikleri yoğun besleyici öğelerin yanı sıra gebelik evresine de bu denli faydalı etkide bulunmaları, bilinçli çiftlerin bebek öncesi evreden başlayarak tüm hayatları boyunca bu tür gıdaları düzenli olarak tüketmesine imkân vermektedir. Folik asit bakımından zengin sebzeler arasında dikkat çeken bir diğer öğe ise domatestir. Arzu edildiğinde katı arzu edildiğinde ise suyu çıkarılmış halde tüketildiğinde kısa zamanda yoğun folat depolaması sağlayan domates, hamilelikte yoğun olarak tüketilen salataların içine bol miktarda konulabilmektedir.

Her ne kadar sıklıkla görülmese de aşırı tüketim gerçekleştirildiğinde olumsuz etkiler ile karşılaşılabilmektedir. Yüklü miktarda folat tüketildiğinde vücuttaki B12 vitamininin eksikliğini ortaya çıkarıcı etki sağlanabildiğinden doktorun tavsiye ettiği miktarın dışına çıkmamakta fayda bulunmaktadır. Hali hazırda istenmeyen bir durum ile karşılaşıldığında gebelik diyetisyenine gerekli bilgi verilerek azaltma veya arttırma sağlanabilecektir.

Gebeliğin tüm süreçlerinde olduğu gibi beslenme de ancak ve ancak uzman kontrolünde gerçekleştirilmeli, uygulanacak en ufak yanlış bir işlemin bebeğin hayatında geri dönülmez bir etki yaratabileceği unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir