Adet Döneminde Sağlıklı ve Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  • 11 yıl ago
  • 4833 Views
  • 0 0

İnsanların hangi yaşta olurlarsa olsunlar sağlıklı bir vücuda ve bununla beraber yüksek bir yaşam standardına sahip olmaları için beslenme alışkanlıklarını düzenli ve uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Vücudun en ufak bir hareketi için ihtiyaç duyduğu tüm enerjinin gün içerisinde tüketilen gıdalardan alındığı unutulmayarak, kişinin sağlığını kaybetmeden sorunsuz bir yaşam sürmesinin de yararlı gıdaları tüketerek mümkün olabileceği hatırlanmalıdır.

Günlük hayat içerisinde uyulması gereken beslenme kurallarına ek olarak aynı zamanda özel dönemler içerisinde uyulması gereken ekstra maddeler bulunmaktadır. Adet dönemi gibi her ay gerçekleşen ve senelerce süren bir durumun sıkıntı yaşanmadan atlatılabilmesi ve gerek kişisel gerekse iş hayatı sırasında herhangi istenmeyen bir duruma neden olmaması da faydalı gıdaların tüketimi ile mümkün kılınabilmektedir.

Adet Döneminde Sağlıklı ve Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?Adet döneminde beslenme alışkanlığında değiştirilmesi gereken ilk konu günlük alınan kalori miktarıdır. Hali hazırda 2000 ilâ 3000 kalori arasında değişen günlük rutin bu günler içerisinde yüzde on ilâ on beş oranında arttırılmalıdır. Vücuttan düzenli bir kan kaybı yaşandığı ve bu kayıp sırasında yaşanan halsizlik ve bitkinlik durumlarının meydana gelmemesi için bu yönde bir artış yaşanması, kişinin ruhsal ve fiziksel rahatı için zaruri durumdadır. Her ne kadar uygulanmaya başlanmasının ilk birkaç seferinde şişkinlik ve benzeri sıkıntılara mahal verebilse de, düzene sokulduğunda herhangi olumsuz bir etki ile karşılaşılmayacaktır.

Beslenme programına hayatın her alanında zarar verse de sigara ve alkol tüketiminin bu evrede kati suretle sıfıra indirgenmesi gerekmektedir. Hali hazırda metabolizmayı yavaşlatıcı etkiye sahip olan ve sindirim, boşaltım gibi sistemlere olumsuz etkileri bulunan bu maddeler adet dönemi gibi hassas ve rahatsız bir evrede kati suretle kullanılmamalıdır.

Adet dönemi öncesi beslenme uygulamaları ise bu periyodun huzurlu ve ferah biçimde geçmesi için fayda sağlayacaktır. Takvime göre birkaç gün kala B12 ve B6 içeriği zengin gıdaların tüketilmesi durumunda kanamanın artması engellenecek ve ağrılarda azalma yaşanabilecektir. Fazla tuz ve şekerle birlikte çay, kahve gibi içeceklerin de adet sırasında minimal düzeyde vücuda alınması tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir