Sıcak Havalarda Beslenme

  • 14 yıl ago
  • 1869 Views
  • 0 0

Sıcak havalarda beslenme konusunda temel alınması gereken düşünce, vücut sindirim sistemini yormayacak ve besin değeri yüksek ürünlere yönelmektir. Bunun yanında kaybedilen …

Son yılların en sıcak günlerinin yaşandığı bu zamanlarda birçok konuda olduğu gibi beslenme konusunda dikkat edilmemesi halinde ciddi sorunlar doğurabiliyor. Vücut, sıcak havalarda normal direncinin altına düşebilir. Buna bağlı olarak da insanlar yaz aylarında kolay kilo kaybı yaşarlar. Ancak bu kilo kaybı daha çok sıvı ve kas azalması olarak ortaya çıkmakta ve bu durum kişileri yanılgıya düşürebilmektedir.

Sıcak havalarda beslenme konusunda temel alınması gereken düşünce, vücut sindirim sistemini yormayacak ve besin değeri yüksek ürünlere yönelmektir. Bunun yanında kaybedilen sıvıyı almak için bol bol su tüketilmelidir. Genel olarak beslenme konusunda, herhangi bir gıda türünün az alınması ya da hiç alınmaması ciddi sorunlara sebep olur. Bu açıdan sıcak havalarda da az ve kararında olmak üzere kırmızı et vasıtasıyla protein almak doğru olacaktır.

Sıcak havalarda en sık başvurulacak gıda türü ise meyve ve sebzelerdir. Bunun yanında bir öğünde sadece meyve tüketmek de doğru değildir. Protein konusunda dediğimiz gibi, her türden dengeli bir beslenme sıcak havaların yaşandığı bugünlerde de sürmelidir. Sıcak havalarda bol olarak tüketilecek meyve ve sebzeler, vücudun ihtiyacı olan sıvı alımının da bir kısmını karşılayacaktır. Vücudunun bir hayli zorlanabileceği sıcak havalarda minerallerin önemi daha da artmaktadır. Zira mineraller, yoğun sıvı kaybı ile birlikte vücuttaki toksinlerin atılmasına katkı sağlarlar. Karbonhidratlar, sıcak havalarda da eksik edilmemesi gereken besin türüdür. Vücudun dinç kalması ve hareket halinde olması için karbonhidratlar birincil durumdadır.

Sıcak havalarda yenilen meyve ve sebzeler, yoğurt gibi vücut direncini ayakta tutan gıdalarla da desteklenmelidir. Bunun yanında karpuz ve kavun gibi sıvı açısından zengin meyveler yoğun olarak değil de kararında tüketilmelidir. Zira bu tür yiyecekler midede sadece geçici bir şişkinlikle birlikte aşırı şeker de kazandırırlar.

Yaz aylarında ister istemez hemen herkesin eli sık sık gazlı içeceklere gider. Kişi bu içecekler sayesinde ferahladığı ve sıcağa karşı koyduğunu düşünür. Her ne kadar kısmen haklılık payı bulunsa da, gazlı içecekler sadece şeker olarak vücuda katkı sağlar ki bu aslında olumsuz bir durumdur. Bunun yanında gazlı içecekler, sahip olduğu bir takım özellikler neticesinde kişinin daha çabuk acıkmasına da sebep olur. Gazlı içeceklerden ziyade, meyve sularına yönelmek daha doğru olacaktır. Çünkü içilecek 1 bardak oranında meyve suyu birkaç porsiyonda alınacak vitamini bünyeye sağlamaktadır.

Meyvelerin sıcak havalarda bu kadar övülmesiyle birlikte, bu konuda da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Örneğin, karpuz ve üzüm sahip oldukları aşırı şeker oranı sebebiyle yarardan çok zarar verebilirler. Dolayısıyla karpuz ve üzüm az olarak edinilmesi gereken gıdalardandır.

Kısacası, sıcak havaların bir hayli zorladığı bünyeler bir de sindirim ile zorlanmamalı ve geçici olmaktan çok gerçek anlamda fayda sağlayan gıdalar tercih edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir