Kolay ve Sağlıklı Zayıflama

  • 14 yıl ago
  • 3050 Views
  • 0 0

Kolay ve sağlıklı zayıflama konusuna ilgi duyan birisinin öncelikle bilmesi gereken nokta, amaç zayıflamak olsa da beslenme konusunda belli kuralların dışına çıkılmaması gerekir. Bu …

Zayıflamak hemen herkesin belli dönemlerde gerçekleştirmek istediği davranışlardan biridir. Bilhassa bayanlar, fiziksel görünümlerini istedikleri yönde ve daha hoş bir biçimde geliştirmek için dönem dönem birçok diyet uygulamışlardır. Bununla birlikte birçok kişi de, zayıflamanın sadece kilo verme işi olduğunu düşünür ki, o kadar da basite indirilecek bir süreç değildir.

Kolay ve sağlıklı zayıflama konusuna ilgi duyan birisinin öncelikle bilmesi gereken nokta, amaç zayıflamak olsa da beslenme konusunda belli kuralların dışına çıkılmaması gerekir. Bu kuralların başında besin piramidinden taviz vermeyecek şekilde faydalanmak gerekliliği gelmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu çeşit ve oran yine korunmalıdır. Bir anlamda, ancak yeterli ve dengeli beslenme sağlandıktan sonra kolay ve sağlıklı zayıflanabilir diyebiliriz!
Vücudun doğasına uygun bir şekilde zayıflamak için, insanın doğasına küçük bir göz atmak yeterlidir. Zira insan hareketli bir varlıktır. Hareketini kestiği anda vücudunda zindelik bir süreç boyunca azalacaktır. Günümüz yaşamı da buna oldukça iyi bir ortam hazırlamaktadır. Yapılan işlerin büyük bir çoğunluğu az harekete ya da aşırı ve zararlı harekete dayalıdır.

Bilinçli bir şekilde kolay ve sağlıklı zayıflamak için yine bilinçli bir şekilde spor yapmak gereklilik değil mecburiyettir. Hangi spor salonuna gidecek olunursa olunsun, istendik yönde size uygun bir program düzenlenebilir ve uzmanlar eşliğinde spor yapılabilir. Ancak imkanınız yoksa spor yapmak için illa spor salonuna gitmek de gerekmez. Yakınınızda bulunan bir yürüyüş parkı ya da doğal bir ortam size yetecektir. Böyle söylememizin sebebi ise, kolay ve sağlıklı kilo vermek için yapılması gereken spor aktivitelerinin sınırlı olmasındaki avantajıdır. Sabahları ya da akşamları yapılacak 30 dakikalık düzenli yürüyüşler ve ardından gerçekleştirilecek kültürfizik hareketleri başlangıç için idealdir. Kültürfizik hareketlerinde dikkat edilmesi gereken nokta ise, kilo fazlalılığının olduğu bölgelere yönelik çalışmalar yapmaktır. Mesela, karın bölgesi için düzenli sayıda mekik hareketi işe yarayacaktır.

Sağlıklı ve kolay kilo verme konusunun beslenme ayağında ise çok da farklı öneriler beklemiyor sizi. Alınacak gıdalar gerçekten vücudun ihtiyacına uygun düşecek özelliklere sahip olmalıdır. Örneğin şekeri, çay ve kahve içimlerinde gittikçe azalan bir oranda kullanabilirsiniz. Özellikle tatlı ve türlerinden uzak durmak ya da çok az almak gerekir. Şöyle de bir istisna var ki, süt ürünlerinden elde edilen tatlılar sizin için ciddi bir sorun teşkil etmeyecektir. Yani sade bir dondurma ve sütten yapılmış tatlıları fazla kaçırmayarak tüketebilirsiniz.

Kolay ve sağlıklı zayıflama mutlaka kontrol altında yapılması gereken bir faaliyettir. Bu açıdan mümkünse bir uzman ya da düzenli bir süreç cetveli eşliğinde bu düşünceyi gerçekleştirmek faydalı olacaktır. Şu da hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, kolay ve sağlıklı beslenme, vücudun ihtiyacı olan besinleri düzenli ve dengeli bir şekilde alıp; spor yaparak yakılması süreci çerçevesinde gerçekleşen bir uygulamadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir