Sağlıklı bir cilt için beslenme sırları ve önerileri

  • 9 yıl ago
  • 3582 Views
  • 0 0
Sağlıklı bir cilt için beslenme sırları ve önerileri

Hepimiz parlak ve güzel bir cilde sahip olmak için cildimize çeşitli tedaviler ya da bakımlar uygularız. Bu yöntemlerin çoğu doğrudan cildimize uyguladığımız kozmetik ve doğal ürünlerden oluşur. Sağlıklı bir cilt için yalnızca bu yöntemleri uygulamak bizi çok başarılı sonuçlara götürmeyecektir. Aslında cildimizin yeterince güzel olmasının yolu yediğimiz besinlerden geçmektedir. Vücudumuz sağlıklı besinlerin tüm faydalarını bize cildimiz üzerinden yansıtır. Beslenmemizde dikkat edeceğimiz birkaç konu sağlıklı bir cilt için anahtar görevi görür.

Yıllar geçtikçe çeşitli sebeplerle esnekliğini yitiren ve kolajen üretimi azalan cildimize bol bol meyve yiyerek gençlik aşılayabiliriz. Çilekte bulunan C vitamini kolajen üretimini harekete geçirir. Bunun yanı sıra C vitamini yönünden çok zengin portakal, ananas, limon, greyfurt, karpuz gibi meyveler de daha parlak ve canlı bir cilt görünümü sağlar. Kalsiyum yönünden zengin olan incir, üzüm, karpuz ve kurutulmuş meyveler de tüketilmelidir. Kalsiyum diş ve diş eti hastalıklarına karşı vücudumuza direnç kazandırır. Bu meyveler dışında haftanın her günü düzenli olarak mevsim meyvelerinden oluşan salatalar yemeniz cildinizin esnekliğini korumasına, cilt üzerindeki akne, leke ve kızarıklıkların azalmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir cildin yolun beslenmedeki bu kilit noktalardan geçer.

Yeşil sebzeler ve baklagiller vücudumuzun protein ve vitamin ihtiyacını karşılar. Sağlıklı bir cilde ulaşmak için marul, maydanoz, brokoli, salatalık, biber gibi sebzelerden oluşmuş renkli ve yeşil salatalar tüketmeliyiz. Antioksidan deposu olan yeşil sebze ve meyveler vücudumuzda detoks etkisi yaparak, toksinlerden arınmamızı sağlar. Baklagiller kırmızı etle neredeyse aynı derecede protein değerine sahiptir. Bitkisel olarak kalsiyum kaynağıdır, cildimizdeki hasarlı hücrelerin kendini yenilemesini sağlar. Bu sayede canlı ve sağlıklı bir cilde sahip oluruz.

Tüm beslenme önerilerinin yanı sıra vücudumuz için en önemli problem olan sıvı tüketimine de değinmemiz gerekiyor. Özellikle vücudumuzun çok sıvı kaybettiği yaz aylarında günde 2,5 – 3 litre su içmeliyiz. Su tüketiminin yanında bitki çayları, taze sıkılmış meyve ve sebze sularıyla sıvı tüketimimizi desteklemeliyiz. Sıvı tüketirken dikkatli olmalıyız. Özellikle bitki çaylarında günde 2 bardaktan fazla bitki çayı tüketmek kalp çarpıntısı, mide bulantısı gibi semptomlara sebep olabilir. Sıvılar metabolizmamızı hızlandırır ve hücre yenilenmesine yardımcı olur.
İstediğiniz güzel görünen, sağlıklı bir cilde ulaşmak için bu beslenme önerilerini uygulamalısınız. Spor yapmaya, vücudunuzu zinde tutmaya, sigara ve alkol tüketimini azaltmaya da önem göstermelisiniz. Çünkü hiçbir sağlık yöntemi tek başına mucizevi etkiler göstermez. Biz de bu etkiyi devam ettirmeye çalışmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir