Kahve Bilgisi: Türk Kahvesi, Espresso, Cappuccino…

  • 9 yıl ago
  • 19908 Views
  • 0 0
Kahve Bilgisi: Türk Kahvesi, Espresso, Cappuccino…

Kendimizi yorgun hissettiğimize, daha fazla uyanık kalmaya ihtiyacımız olduğu zamanlarda hangimiz bir fincan sıcak kahveye ihtiyaç duymuyoruz ki? Bazen çok sert bir kahveyle kendimize gelmek isteriz, bazen de hafif bir kahve keyfi yapmak isteriz. Günlük hayatta bu kadar sık tükettiğimiz kahve çeşitleri hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Yoksa siz de kahveler hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığınız için her seferinde aynı kahveyi içmekten sıkıldınız mı? Bu konuda en çok sevilen kahve çeşitlerini sizin için detaylıca yazdık, belki de favori kahveniz bu satırların içinde gizlidir.

Türk Kahvesi

Kahve konusunda bu kadar iyi bir kültüre sahip ülkemizi tabiki ilk sıraya koymamız gerekiyordu. Avrupa’ya kahvenin yayılmasındaki rolümüzü düşünürsek, Türk kahvesini pek çok kahvenin atası kabul edebiliriz. Türk kahvesi kendisiyle özdeşleşmiş cezvede pişirilip, yine kendine özgü kahve fincanıyla servis edilir. Cezvede bir fincan için bir çay kaşığı Türk kahvesi ölçeğiyle, -tercihen odun ateşinde- yavaş yavaş pişirilen kahvenin önce köpüğü fincana alınır. Kahve kaynadıktan sonra telvesiyle birlikte fincana dökülüp, yanında lokum ve suyla servis edilir.

Espresso

İtalyanların geleneksel kahvesi olan espresso tıpkı Türk kahvesi gibi yoğun ve sert bir kahvedir ve ince çekilmiş kahveden yapılır. Fakat Türk kahvesi kadar ince çekilmez. Bildiğimiz diğer kahve çeşitlerinin pek çoğu –Cappuccino, Macchiato gibi- espressonun farklı ürünlerle karıştırılmasından oluşur. Espresso basınçlı buharla yapılan bir kahvedir. Geleneksel espresso makinelerinde buhar basıncıyla çalışan bir sistem vardır. Sıkıştırılmış olan kahveden basınç yardımıyla su yavaşça geçer ve yoğun aromalı espresso oluşur. Espresso tek içimlik ya da iki içimlik -Doppio- şeklinde servis edilir. Uzmanlar tek içimlik olarak almanızı tavsiye ediyorlar.

Cappuccino

Cappuccino espressoya sıcak süt ve süt köpüğü eklenmesiyle oluşur. İçimi yumuşak ve hafif bir kahvedir. Avrupalıların espressoyu çok sert bulduktan sonra içine süt eklemeleriyle oluşmuştur. Cappuccino oran olarak 1/3 espresso, 1/3 süt, 1/3 süt köpüğünden oluşur. Sırayla önce espresso, sonra sıcak süt, son olarak da süt köpüğü eklenip fincanda servis edilir. Sıcak süt köpüğü espresso makinelerinde var olan süt köpürtme çubuğuyla elde edilir. Süt köpüğü elde etmede bir ipucu da evdeki french pressinize eklediğiniz az miktardaki sıcak sütü french presste sürekli press yaparak köpürtmektir.

Caffe Latte

Latte İtalyanca süt anlamına gelir. Latte’nin süt oranı espressoyla hazırlanan diğer kahve çeşitlerine göre daha fazladır. 1/3 oranında espresso ve 2/3 sıcak süt bardağa eklenir ve üzerine biraz süt köpüğü eklenir. Latte kendisiyle özdeşleşmiş uzun ve cam bardakta servis edilir. Bu kolay ve içimi yumuşak kahveyi İtalyanlar genel olarak sabahları İtalyan kahvaltısı diye adlandırdığımız reçelli çörek ile tüketirler.

Macchiato

Macchiato espressoya az miktarda süt eklenmesiyle yapılan bir kahvedir. Espressonun sertliğini biraz olsun yumuşatmak fakat kahve tadını da kaybetmek istemeyenler için birebir bir kahvedir. Yapılışı bir ölçek espressoya az miktarda sıcak ya da soğuk süt karıştırılmasıyla yapılır. Üzerine bir kaşık süt köpüğü eklenir. Bu uygulama eskiden garsonların sütlü kahveyle normal kahveyi karıştırmaması için baristaların yaptığı bir uygulamaymış. Macchiato yanında çikolatalı tatlılarla birlikte tüketilebilen bir kahvedir.

Americano

Americano İtalyanlar için Amerikalıların filtre kahvesinin yerini tutmaya çalışan bir kahve çeşidi diyebiliriz. Yapımı ise neredeyse en basit kahve çeşitlerinden biri. Bir ölçek espressoya bir fincan sıcak su eklenerek yapılıyor. Filtre kahveden biraz daha sert, espressodan ise yumuşak bir kahve türü. Moka makinelerinde yapılan kahveyle de yapılabilir. Yapımındaki püf nokta ise sıcak suyun espressonun üzerine dökülmesi. Bu şekilde espresso köpüğünü kaybediyor.

Caffe Mocha

Mocha bir latte türüdür fakat içine çikolata ya da tatlı şuruplar eklenmiş halidir. Yapılışı latte ile benzerdir. Yani önce espresso bardağa eklenir, ardından sıcak süt ve süt köpüğü eklenir. Daha sonra kahvenin içine çikolata eklenir ve köpüğün üzerine kakao tozu ya da tarçın koyulur. Latte’deki yoğun süt tadına mochada çikolata tadı da eklenir. Oldukça şekerli kahve çeşitlerinden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir