Sağlıklı Beslenme ve Güzellik

  • 12 yıl ago
  • 3506 Views
  • 0 0

Yemek kültürü oldukça zengin olan ülkemizde, sağlıklı beslenme konusundaki duyarlılık ve bilinç düzeyleri ise ne yazık ki olması gerekenin oldukça altındadır. Sağlıklı bir hayat için insan vücudunun beslenme davranışını belirli bir düzen içerisinde yürütmesi, dengelerin korunabilmesi adına son derece önemlidir. Sağlıklı beslenme öncelikle aşırı kiloların veya aşırı zayıflığın önüne geçilebilmesi için bir gereklilik ve önlem olmasının yanı sıra, güzellik konusunda kişilerin ihtiyaç duyduğu birçok temel kriteri de doğrudan ilgilendirmektedir. Saç dökülmesi, tırnak kırılmaları, tırnak etrafındaki etlerin sürekli olarak yolunması, aşırı sivilce ve siyah noktalar, renkte solukluk gibi birçok faktör, beslenme ile doğrudan ilişkilidir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu temel besin maddeleri olan protein, yağ, şeker ve karbonhidratların yeterli seviyede elde edilebilmesi için düzenli saatlerde, dengeli bir beslenme ile her besin maddesinin yeterli seviyelerde tüketilmesi gerekmektedir. Cilt kurumalarında temel sebeplerden birisi de metabolizmanın yavaşlaması doğrultusunda yeterli düzeyde yapılamayan hücre yenilemesidir. Bu eksikliğin giderilmesi konusunda yeterli miktarda sıvı tüketilmesi ise son derece önemlidir. Gereğinden fazla hayvansal yağ tüketildiğinde, metabolizma üzerindeki etkileri arasında sebum üretiminin azalması da bulunmaktadır. Sebum ise, cilt sağlığının ve güzelliğinin temel taşlarından birisidir. Bu nedenle trans ve hayvansal yağ tüketiminin kontrollü şekilde yapılması gerekmektedir.

Antioksidan vitaminler, cilt sağlığında aktif bir rol oynamakta ve sağlıklı bir cilt için mutlaka tüketilmesi gereken vitaminler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda A vitamini ile C vitamini başta olmak üzere bu kategoride incelenmekte olan vitaminlerin bol miktarda tüketilmesinin yanı sıra, unutmayınız ki vitaminler vücutta depolanmamaktadır. Bol miktarda tüketim yalnızca bu meyvelerin tüketilmesi anlamında değil, genel ihtiyacın biraz üzerinde tüketilmesi anlamında kullanılmaktadır.

Birçok bayanın hayatında olmazsa olmaz olarak görülen sigara bağımlılığı, hep arzuladıkları o güzel cilt ile aralarındaki aşılmaz bir duvar gibidir. Aşırı alkol tüketimi ve sigara bağımlılığı bağışıklık sistemi üzerinde oynadıkları zararlı roller ile genel sağlığınızı ve cilt güzelliğinizi tehdit altına almaktadır. Sağlıklı bir vücudun temeli olan düzenli metabolizma ve güçlü bağışıklık sistemi için çinko özel bir yere sahiptir. Yeterli düzeyde çinko tedariği için haftanın en az iki günü deniz ürünleri ile beslenilmesi gerekmektedir.

Kalsiyum kaynağı olan süt ve yoğurt metabolizmadan bağışıklık sistemine kadar birçok farklı vücut fonksiyonu üzerinde fayda sağlamaktadır. Özellikle tırnak kırılmalarının ve saç dökülmelerinin önüne geçilebilmesi adına her gün süt ve süt ürünleri tüketilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere proteinler hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayrılmakta ve ikisi de vücut üzerinde farklı etki ve faydalara sahip olmaktadır. Bitkisel proteinler hayvansal proteinlerden farklı olarak vücudun bağ dokusu gelişiminde etkili olduğu gibi, tırnakların gelişimi üzerinde de etkili olmaktadır.

Sağlıklı bir beslenme düzeninde, gün içerisinde en az beş farklı besin maddesi tüketilmelidir. Özellikle farklı gruplardan besinler ile vücudun farklı vitamin ve mineral ihtiyaçları giderilerek, sağlık ve güzellik açısından ihtiyaçların büyük ölçüde karşılanması mümkündür. Beslenmenin olmazsa olmazlarından birisi de güvenli gıdaların tüketilmesidir. Son kullanma tarihi ve tazelik konusunda yeterli duyarlılık gösterilmeli, alışveriş esnasında son kullanma tarihine en az bir ay daha olan ürünler tercih edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir