Orucun faydaları nelerdir? Sağlıklı oruç nasıl tutulur?

  • 11 yıl ago
  • 2248 Views
  • 0 0

Orucun vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Orucun en önemli faydalarından bir tanesi bizi her türlü kötülüklerden koruduğu gerçeğidir. Kişi her türlü kötü sözden ve davranıştan oruçlu oluşu sayesinde korunmaktadır. Bir kavga esnasında ya da birisinin kendisine kötü bir söz söylemesi durumunda karşıdaki kişiye ben oruçluyum denmesi sonucunda oluşabilecek kötü durumların önüne geçilmiş olunmaktadır. Oruç sayesinde kişiler sorumluluk duygusu ile donatılırlar. Bir ay boyunca kişinin hem Allah korkusu gelişmiş olur hem de sabretme kabiliyetiniz gelişir. İrade terbiyesi kazanmanıza yardımcı olacak olan oruç aynı zamanda sizi kötü alışkanlıklardan temizleyerek iyi huylar kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Oruç tutmanın sağlık açısından da çok önemli faydaları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi tüm gün boyunca aç kalan vücudum 1 ay boyunca fazla yağları eritmesi ile gerçekleşir. Diğer 11 ay da vücuda alınan fazla yağlar bu güzel ay sayesinde vücudumuzdan atılır. Vücuttan atılan fazla yağlar sayesinde şişman olanların vücudundan da yağlar atılmakta ve bu sayede tansiyon, kalp ve şeker hastası olma riskleri ortadan kalkmış olur.

Oruç tutulan zaman diliminde gün içerisinde aç kalan vücut depo ettiği besin maddelerini kullanmaktadır; bunun sonucunda vücutta genel bir yenilenme durumu oluşmaktadır. Böylece sağlık açısından son derece sağlıklı bir vücut elde etmiş olarak yaşamaya devam ederiz. Gün boyunca yeme ve içmeden uzak kaldığımız için bir yudum suyun bile ne kadar değerli olduğunu anlarız ve yiyecek ve içecekleri israf etmeden kullanmaya başlarız. Nimetlerin değerinin farkına varmak aynı zamanda Allah’a şükretme davranışımızda da artış olmasını sağlar. Oruç zorluklara karşı mücadele gücümüzü de geliştirir. Oruç tutulan zaman diliminde adrenalin  ve kortizon hormonları kana daha kolay karışır. Bu hormonlar kansere karşı adeta bir kalkan rolü üstlendiği için yeni kanser hücrelerinin oluşumuna da engel oluşturmaktadır. Vücuttaki fazla gıda artıklarının yakılmaması damar sertliği ya da damar daralması gibi sağlık problemleri oluşturmaktadır. Oruç sayesinde fazla gıda artıkları yakılarak damar problemlerinin de önüne geçilmiş olunmaktadır.

Orucun faydaları nelerdir Sağlıklı oruç nasıl tutulurSağlıklı oruç tutmak için dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Öncelikle herhangi bir rahatsızlığınız bulunup bulunmadığı konusunda emin olmanız gerekmektedir. Şeker, kalp damar, tansiyon, kolesterol problemi olanların oruç tutması doktor tavsiyesi olmadan önerilmemektedir. Bunun yanı sıra büyüme ve gelişme döneminde bulunan kişilerinde doktor tavsiyesi olmadan oruç tutmayabilirler. Aktif sporcu olanların ve ağır antreman yapanlarında antreman günlerinde fazla su kaybedecekleri için oruç tutması önerilmemektedir. Kısaca üzerine orucun farz olduğu kişiler oruç tutmalıdırlar.

Sağlıklı bir oruç tutmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Bol lifli ve posalı gıdalar tercih etmelisiniz. Aynı zamanda bol su tüketmelisiniz ki kabızlık ya da hemoroit problemi ile karşı karşıya kalmayın. Tahıl ekmeği, kepekli makarna, kuru baklagil ve taze meyve seçeneklerini sahurda mutlaka değerlendirmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir