Düzenli Beslen, Sağlıklı Yaşa

  • 14 yıl ago
  • 2921 Views
  • 0 0

Düzenli beslenmek iki aşamadan meydana gelir. Doğru zaman aralıklarıyla doğru oranda besin edinilmesinin oluşturduğu düzenli beslenme, kişinin yaşama kalitesini de doğrudan …

Günümüz hayatı hemen her konuda olduğu gibi vücut sağlığı açısından da zorlayıcı yüzlerce etkenle dolu. Hava kalitesinin azlığı, stres, alınan gıdaların doğal olmayışı gibi binlerce sayabileceğimiz olumsuz etkenlerden korunmanın başında düzenli beslenmek geliyor. Vücudumuz çevreden gelen gıda ya da diğer etkilerden korunmak için güçlü bir yapıya sahip olmak zorunda. Aynı zamanda sahip olduğu gücü de koruması gerekmekte. Bu noktada gelişen beslenme anlayışı vesilesiyle güncellenen beslenme piramidi vücuda yol gösterici bir özellik taşımaktadır.

Düzenli beslenmek iki aşamadan meydana gelir. Doğru zaman aralıklarıyla doğru oranda besin edinilmesinin oluşturduğu düzenli beslenme, kişinin yaşama kalitesini de doğrudan etkileyecektir. Düzenlenme için gereken doğru zaman aralığı günde 6 öğün olarak yenilen öğünlerden oluşur. Bu 6 öğünden 3 tanesi ana öğündür 3 tanesi de ara öğün.
Doğru oranda beslenme, beslenme piramidine uygun bir yelpazede gıda teminiyle başlar. Ez az günlük harcanan kalori miktarını karşılayacak oranda enerji sağlamak için gıdalarda öncelikle besin değeri aranmalıdır. Bunun yanında yaşam tarzına paralel olarak kalori bazlı ürünler de tercih edilebilir.

Düzenli beslenmenin yolu, karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitamin gruplarının eşit düzeyde yer almasından geçer. Bu gruplardan herhangi birinin olmaması, az olması ya da aşırı olması vücudun dengesini bozacak ve kişinin vücut sağlığını kötü etkileyecektir. Beslenme uzmanları eşliğinde ve yaşam tarzınıza uygun bir beslenme programı ya da cetveli, beslenme piramidinden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlar.

Tüm bunların yanında, alınan gıdalar mümkün olduğunca doğal ve mevsiminde edinilmelidir. Hızlı bir şekilde yayılan hormonlu gıdalar pazarlarda ve manavlarda kayda değer oranda çok bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin içinde yer alan ve doğal olmayan maddeler, normalde kazanılacak besin değerini ve kalitesini oldukça düşürmektedir. Bütçeniz imkân verdikçe organik gıdalarla beslenmek size fayda sağlayacaktır. Marketlerden alışveriş yaparken olabildiğince dondurulmuş gıdalar tercih etmemeye çalışın. Gelişen paketleme ve şoklama teknolojileri bu konuda ciddi bir yol kat ettiler ancak, hiçbir teknoloji beslenmede doğallığın yerini tutmayacaktır.

Hızlanan ve değişen yaşam koşulları insanları zaman konusunda ciddi oranda sıkıştırmaktadır. Önceliklerin ister istemez değiştiği bu durumlarda kişiler, hızlı gıdalara (fast food) yönelebilmektedirler. Birçok hızlı gıda şirketi ise ürünlerinde kullandıkları kalori miktarını paylaşmaktan çekinmektedir. Bu açıdan alınan gıdalar hem dondurulmuş, hem tazeliği şüpheli, hem temizliğine güvenilemeyecek hem de kazandırdığı kalori konusunda belirsiz olacaktır. Bu durum sadece ve sadece kişinin kontrolsüz beslenmesine sebep olur.

İnternet ortamında ya da bir beslenme uzmanı eşliğinde edinebileceğiniz doğru ve dengeli beslenme bilgileri sayesinde, sağlıklı yaşamak inanın sadece sizin elinizde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir