DNA Diyeti ile Sağlıklı Kilo Verme

  • 11 yıl ago
  • 2409 Views
  • 0 0

Günümüzün en büyük sorunlarından biri şişmanlıktır. Fast food tarzı yiyecekleri tüketme alışkanlığı, hazır yiyecekler, iş yaşantısı ve düzenli egzersiz yapamamak gün geçtikçe kilolarımızın artmasına yol açmaktadır. Güzel bir vücuda sahip olmayı hemen herkes ister. Ancak böyle bir vücuda sahip olabilmek için de yenilen yiyeceklerin kalori miktarının az olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Günümüzde uzmanların hazırladığı pek çok diyet listesi bulunmaktadır ve her geçen gün karşımıza yeni bir diyet programı çıkıyor. DNA diyeti ise son zamanlarda Amerikalı uzmanların hazırladığı bir diyet programıdır. Bu program genetik yapımızla ilgili ve bize özel bir diyet programı olma özelliği bakımından önem taşıyor.

DNA Diyeti Nedir?

DNA diyeti kişilerin DNA haritasına göre hazırlanıyor. Newcastle Üniversitesi bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bu diyet programı, kişiye göre değişiklik gösteriyor. Yaklaşık olarak bir yıllık geçmişi olan bu diyet programında, DNA analizleri ağızdan alınan bir parça hücre örneği ile yapılıyor ve genetik analiziniz ortaya konuyor. Bu analizle incelenen genlerin sayısı 10 ile 1000 arasında değişiklik gösteriyor. Vereceğiniz ücret doğrultusunda incelenecek gen sayısında artış oluyor ve bu durumda sonuç daha gerçekçi oluyor. DNA analizleri sonucunda yemeniz ve yememeniz gereken yiyecekler tespit edilerek size uygun bir diyet programı hazırlanıyor.

Genlerimizin Yiyeceklerle İlişkisi

Yeme ve içme seçimimiz aslında sadece bizim kararlarımız doğrultusunda oluşmuyor. Buna biraz da sahip olduğumuz genler karar veriyor. Genetik miras ana, babalarımızdan ve atalarımızdan aldığımız bir miras ve bu mirası çocuklarımıza bırakıyoruz. Eğer genetik mirasımıza uygun bir beslenme tarzına sahipsek, daha sağlıklı ve güçlü oluyoruz. Bunun tersi olan durumlarda ise, yorgun düşüp hastalanabiliyoruz. Genlerin yediğimiz yiyeceklerle olan ilişkisi son senelerde bilim adamlarının ilgisini çekerek, müthiş bir buluşla karşımıza çıkmalarına neden olmuştur. ‘’Nutrigenomik Tıp’’ adı verilen bu yeni alanın insan sağlığına ve beslenme bilimine büyük katkılar saylayacağı beklenmektedir. Bu bulgular sonucunda DNA diyeti programınız sağlığınızı da koruyor.

DNA Diyeti ile Sağlıklı Kilo VermeDiyet Programınızı Uzmanlar Hazırlamalı

Genetik raporlarda yazılanlar doğrultusunda yapacağınız diyeti mutlaka bir uzmanın hazırlaması gerekiyor. DNA diyeti, size özel bir diyet programıdır ve bir başkasında işe yaramaz. Genetik raporda belirtilen yiyecek ve içecekleri bir program doğrultusunda uygulamak gerekmektedir ve kendi kafanıza göre uygulayamazsınız.  Metabolizma alanında deneyime sahip beslenme uzmanlarının hazırlaması diyetiniz açısından faydalı olacaktır.

DNA Diyetine İlgi Sürüyor

Bireylerin genleri farklılık göstermektedir ve bu yüzden de sizin genetik yapınız üzerine hazırlanan bir DNA diyeti programı bir başkasında kesinlikle işe yaramayacaktır. Çünkü herkesin gen yapısı birbirinden farklıdır. Ayrıca bu diyet programı zayıflamanızı sağlarken aynı zamanda da vücut metabolizmanızı kuvvetlendiriyor ve bağışıklık sisteminiz düzgün çalışıyor. Genlerimize uygun olmayan yiyecekler ise genleri olumsuz etkiliyor. Olumsuz etkilenme sonucunda da alerjiler ve hastalıklar oluşabiliyor. Bu yüzden de genetik yapımız ve buna uygun bir yaşam standardı belirleyebilmek, sağlıklı bir yaşama atılan adım olarak belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir