Suyun Hayatımızdaki Önemi

  • 14 yıl ago
  • 3081 Views
  • 0 0

Su son derece basit bir yapıya sahip olsa da, yıllar öncesinin en doğal ilacıdır. Eski zamanlarda yaşamlarını sürdürmüş olan doktorlar, hastalarına öncelikle su tedavisi uygularlardı. İnsan, susuz …

Hemen herkesin bildiği gibi, insan vücudunun %70’i gibi büyük bir oran sudan meydana gelmektedir. Yine birçok kişinin bildiği gibi dünyanın da ¾’ü de sulardan oluşmaktır. Bu iki bilgi bile suyun insan vücudu için ne kadar hayatî bir öneme sahip olduğunu anlamak için yeterli bir mantık bağlantısı kurmamızı sağlar. Ancak biz suyun hayatımızdaki öneminden biraz daha detaylıca bahsetmek istiyoruz.

Su son derece basit bir yapıya sahip olsa da, yıllar öncesinin en doğal ilacıdır. Eski zamanlarda yaşamlarını sürdürmüş olan doktorlar, hastalarına öncelikle su tedavisi uygularlardı. İnsan, susuz bir yaşam sürmek istersen en fazla 3 gün hayatta kalabilir. Zira vücudun temizlenmesi ve besinlerin organlara taşınması için su gereklidir. Bunun yanında suyun sahip olduğu ve taşıdığı mineraller, vücudun çeşitli bölümlerine doğrudan katkı sağlamaktadır.

İnsan vücudunun ilk başta önemsiz görünseler de kritik yerlerinden olan deri, saç ve tırnak gibi bölgelerin temiz kalabilmesi için mutlaka suya ihtiyaç vardır. Bunun yanında normalin üstünde bir miktarda alınan su, metabolizmanın hızlı çalışmasını da sağlar. Böbrekler, kalp ve damarlar vazifelerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirirler. Aynı zamanda sindirim sisteminin de işi oldukça kolaylaşır. Vücuttu zamanla biriken atık maddeler, su sayesinde kolayca atılabilir. İçilen su oranında kanın akış hızı da kolaylaşacaktır. Kanın taşıdığı maddeler de varmaları gereken yere daha iyi bir şekilde varacağı için vücudun yerine getirdiği olağana işlemler de bu durumdan olumlu etkileneceklerdir.

Su, yapısı bakımından hiçbir zaman yağa dönüşmeyeceği için fazla alınması herhangi bir zarara yol açmaz. Tam tersine, bol miktarda alınan su kişinin kendini tok hissetmesini sağlayacaktır. Bu durum da kilo vermek isteyen kişilerin kayda değer miktarda faydasına olacak bir özelliktir.

Bazı zayıflama diyetleri sonucunda kişiler, az miktarda besin alınması sebebiyle kabızlık gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Su, bu noktada da faydasını gösterecek ve olası bir kabızlığı engelleyecektir. İşlevini düzenli bir şekilde yerine getiren bir bağırsağa sahip olmak için de iyi miktarda su içmek gerekir.

Su, vücutta meydana gelen kimyasal olaylarda önde gelen araçlardan biridir. Bunun yanında su, vücudun ısı miktarını ayarlamakta ve düzenlemekte de rol oynar. İnsanın yapısına baktığımızda, en çok su miktarının beyinde, karaciğerde ve kaslarda olduğunu görürüz. Her birinin insan yaşamı için hayati bölgeler olduğunu göz ardı etmezsek, suyun ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlamış oluruz.

İnsanlar gün içinde kaybettiklerin suyun miktarını susadıklarında anlayabilirler. Ancak miktar olarak sanılandan çok daha fazla su kaybedilir. Hem bu sebeple, hem de saydığımız tüm kritik bilgiler doğrultusunda, gün içinde bol bol su içilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version