Çalışanlar İçin Sağlıklı Beslenme İpuçları Nelerdir?

  • 8 yıl ago
  • 4185 Views
  • 0 0
Çalışanlar İçin Sağlıklı Beslenme İpuçları Nelerdir?

Çalışırken çoğu zaman uzun saatler masa başında hareketsiz kalarak ya da çok az hareket ederik fiziksel olarak büyük yorgunluklar yaşıyoruz. İş yaşamındaki yorgunluk beraberinde stres, bağışıklık sisteminde görülen zayıflıklar gibi sorunları getiriyor. Aynı zamanda masa başında yediğimiz hazır gıdalar bizi hızla kilo almak gibi tehlikelerle karşılaştırıyor. Çalışanlar için sağlıklı beslenme sıklıkla karşılaştığımız bu tehlikeler yüzünden daha önemli hale geliyor. Bunun önüne geçebilmek için ara sıra basit egzersizler yapmalı ve mümkünse en az birkaç adım yürünmelidir.

Çalışanlar için sağlıklı beslenmede önemli birkaç temel nokta vardır. Bunlar tabiki gün içindeki öğünlerdir. Kahvaltı ve öğle yemeğini asla atlamamalıyız. Kahvaltıda tercihimiz tam tahıllı besin değeri yüksek gıdalar olmalı. Beyaz ekmek tüketimi yerine tam buğdaydan yapılmış ya da kepekli esmer ekmek yemeliyiz. Sabahları bal, yumurta gibi doğal gıdaları tüketerek de uzun süreli tokluk hissi sağlayabiliriz. Bunun yanı sıra beyaz peynir, yoğurt gibi yüksek protein değeri olan besinler tüketmeliyiz. Kahvaltımız ile öğle yemeğimizin arasında mutlaka 4 – 5 saat vakit geçmelidir. Aynı zamanda bu iki öğünü herhangi bir şekilde atlamamalı ve geçiştirmemeliyiz.

Öğünlerimizin arasında kahve, çay gibi içecekler tüketmek sıvı alımını azaltmaya sebep olacağı için vücudumuz fazla sıvı kaybından dolayı halsiz kalabilir. Vücudumuzun sıvı kaybını azaltmak için kahve ve çay tüketimimizi ayran, bitki çayı, meyve suyu ve su gibi alternatiflerle değiştirebiliriz. Öğünlerimizin arasında enerjimizi yükseltmek istiyorsak ceviz, badem gibi yağlı ve zeka açıcı tohumlar yiyebilir. Basit şekerden yapılmış çikolata, tatlı gibi kilo aldırıcı ve boş enerji kaynağı atıştırmalıklar yerine kuru meyveler tercih edebiliriz. Öğle yemeklerimizde yalnızca salata yemek de malesef bizi korumaz. Zeytinyağlı sebze yemeklerini ekmek olmadan tüketmek oldukça doyurucudur. Lifli besinler de hem tok tutması hem de enerji vermesi açısından çalışanlar için sağlıklı beslenmede doğru tercih olacaktır.

Yorucu bir çalışma günü tamamlanıp eve dönüş yolunda hemen yemek yemek sizin için daha uygun olmayabilir. Yemek yemeden önce sindirim sisteminize iyi gelecek ve sindirimizi düzenleyecek kefir, yoğurt gibi bir başlangıçtan yarım saat ya da bir saat sonra sindirimi kolay, hazımsızlık yaratmayacak bir akşam yemeğiyle günü sonlandırabilirsiniz. Çalışanlar için sağlıklı tercihler yaratmak oldukça kolay, yalnızca istekli ve sabırlı olmanız sizi daha sağlıklı ve iyi bir vücuda kavuşturacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version