Sağlıklı fast food beslenmek mümkün mü?

  • 9 yıl ago
  • 5316 Views
  • 0 0
Sağlıklı fast food beslenmek mümkün mü?

Fast food günün her anı acıktığımız her yerde kolaylıkla ulaşabileceğimiz bir yiyecek tercihi haline geldi. Acıktığımız her an gidip sipariş verdiğimiz bol yağlı yiyecekler ve şekerli içecekler midemiz için o kadar da iyi bir tercih değil. Kolay ulaşılabilen ve lezzetli bir seçenek olsa da tükettiğimiz besinler arasında en sağlıksız seçenek olduğu kesin olarak biliniyor. Giderek büyüyen menüler çoğu zaman doyduktan sonra bile yiyeceğimiz halde tasarlanıyor. Bu yüzden dünyada obezite gittikçe yaygın bir sağlık tehlikesi olmaya başladı. Hepimiz zararlarını bilmemize rağmen fast food tarzı yemeklerden vazgeçemiyoruz. Oysa fast food türü yemekleri daha sağlıklı hale getirmenin de pek çok yolu var. Üstelik diyet yaparken bile doğru seçimlerle içiniz rahat olarak fast food yiyebilirsiniz.

Fast food gıdalarda en büyük sorun çok fazla şeker ve yağ içerikli gıda tüketimidir. Bunun önüne geçmek için şekerden, şekerli ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Bunun yerine büyük boyda su alarak hem sıvı ihtiyacınızı karşılayabilir hem de sağlıklı fast food tercihi yapmış olursunuz. Eğer pizza istiyorsanız kalın hamurlu ve bol kalorili malzemelerden oluşan bir pizza değil, ince hamurlu domates soslu ve vejeteryan bir pizza seçebilirsiniz. Hamburgerler ise yine kalorinin oldukça fazla olduğu ve besleyicilik bakımından oldukça düşük gıdalar. Hamburgerinizde bol yağlı peynirler yerine yağsız kaşar peyniri, bol yağda kızarmış köfteler yerine ızgarada pişirilmiş tavuk ya da sebze burger yiyebilirsiniz. Hamburgerinizin ekmeklerinden birini yememek de yine bir çözüm olabilir.

Fast food gıdalarda bir diğer önemli konu da yemeğinizin yanına aldığınız yağlı patates ve nuget tarzı yiyecekler. Eğer tercihiniz illa patatesten yana olacaksa baharatlarla fırınlanmış elma dilim patates seçebilirsiniz. Böylece mayonez ve ketçap gibi soslardan da uzak durmuş olursunuz. Günümüzde bu konudaki önemli bir faktör de porsiyonların bir kişinin doyabileceğinden daha fazla hazırlanmış olması; bu nedenle yiyeceklerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak porsiyonları küçültme yoluna da gidebilirsiniz. Olabilecek en sağlıklı fast food tercihi ise elbette bol yeşillikli salatadır. Salatanızın içine ton balığı ya da ızgara tavuk isteyerek kendinize bir ana yemek bile oluşturabilirsiniz. Salatalardaki diğer sorun da bol yağlı, asit ve şeker içerikli soslardır. Salatanıza yalnızca zeytinyağı ve limon ekleyerek kalori konusunda yine tasarruf sağlayabilirsiniz.

Fast food konusunda en sağlıklı çözüm ise evde hazırlanan fast food alternatifleri, sebzelerle ve salata malzemeleriyle oldukça sağlıklı çözümler üretebilirsiniz. Örneğin kızarmış tavuk bagetlerinizi baharatlayarak fırınladığınızda da aynı lezzeti elde edersiniz. Bunun yanında bol salata ve yine fırınlanmış patateslerle oluşan menünüz gerçek fast foodları aratmayacak hatta daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır. Siz de sağlıklı fast food ipuçları sayesinde hem istediğiniz yiyebilir, hem de kilonuzu ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

All Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version