Kolesterol

  • 14 yıl ago
  • 2365 Views
  • 0 0

Kolesterolün vücutta bulunmasının doğal olarak bir amacı bulunur. Ancak doğanın genel geçer bir kanunudur ki, bir maddenin azlığı ya da çokluğu çeşitli sorunlara sebep olabilmektedir.

Sağlık konuları arasında bilhassa son yıllarda en çok duyulan rahatsızlıklardan biridir kolesterol. Ancak birçok kişi kolesterolün tam olarak ne olduğunu bilmez. Bu kanı dolayısıyla kolesterolü kısaca anlatmak gerekirse, kolesterol yarı katı ve yağı andıran bir maddedir. Beyin, karaciğer, sinirler bağırsaklar başta olmak üzere, vücudun birçok yerinde kolesterol bulunmaktadır. Zira kanda bulunması gereken az miktarda kolesterol sayesinde, hormonlar ve safra asitleri üretilir.

Kolesterolün vücutta bulunmasının doğal olarak bir amacı bulunur. Ancak doğanın genel geçer bir kanunudur ki, bir maddenin azlığı ya da çokluğu çeşitli sorunlara sebep olabilmektedir. Aynı durum, kolesterol için de geçerlidir.
Çeşitli durumlar sonucunda kandaki kolesterol miktarı artış gösterebilir. Bilindiği gibi tüm vücudumuzu saran damarlar, bulunduğu bölgede yetersiz kalırsa organın çeşitli sorunlarla karşılaşmasına neden olur. İşte, kanda bulunabilecek kolesterol de damarda birikinti oluşturarak, bölgede çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Yağı andıran bir madde olduğunu belirttiğimiz kolesterol, aynen yağlar gibi suda, doğal olarak da kanda çözülemez. Kolesterolün çözülmesi için, kan ve damarlar aracılığıyla karaciğere ulaşması ve burada proteinlerle birleştirilmesi gerekmektedir. Karaciğerde gerçekleşen bu olay sonucunda ortaya lipoprotein ortaya çıkar. Ancak lipoprotein, çeşitli özellikler göstermektedir. Bu özelliklerden birine iyi huylu diğerine de kötü huylu kolesterol denmektedir.

Kısaca bahsettiğimiz biyolojik olayla daha iyi görüleceği gibi, vücutta bulunan kötü huylu kolesterolün fazla olması çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Cinsiyete göre olması gereken yoğunluğun değişiklik gösterdiği kolesterol oranları, uzmanlar tarafından ölçüldükten sonra durumun bir yağ metabolizması sorunu olup olmadığı tespit edilir ve buna göre önlemler alınır.

Temel olarak beslenmeden kaynaklanan yüksek kolesterol, aslında yükseklikten ziyade süreklilik durumu sonucunda kendini gösterir. Yani, uzun süre kanda bulunabilecek yoğun ve köyü huylu kolesterol vücutta çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Bu yüzden bireyler, mümkün olduğunda doymamış yağ oranları yüksek gıdalara yönelmeli ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalıdır. Tatlı, dondurma, salam ve sucuk gibi ürünler yüksek kolesterol özelliği taşırlar.
İyi huylu kolesterol ise, kötü huylu kolesterolün zıt yönünde bir mantıkla çalışır. Kanda bulunan yoğun kötü huylu kolesterolün karaciğere taşınmasını ve bağırsaklar vasıtasıyla buradan yani vücuttan atılmasını sağlar. İşin ilginç tarafı, kötü huylu kolesterolün vücuttan gönderilmesinin tek yöntemi de iyi huylu kolesterol tarafından vücuttan atılmasıdır.

Son derece yalın bir şekilde anlatmaya çalıştığımız kolesterol konusu, hak vereceğiniz gibi yoğun bir tıbbî inceleme ve yöntem altında yorumlanmalıdır. Kişi ile ilgili uzmanlar tarafından yapılacak tahlillerin ardından durum belirlenmeli ve ona göre diyet ya da çeşitli yöntemler uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version