Tamamlayıcı Besinler

  • 14 yıl ago
  • 5343 Views
  • 0 0

Tamamlayıcı besinler, bebeğin alması gereken gıda oranının yetersiz olduğu düşünülen durumlarda ortaya çıkan bir alternatiftir. Ancak hiçbir şekilde 6 ayını doldurmamış bebeklere …

Tamamlayıcı besinler, bebeğin alması gereken gıda oranının yetersiz olduğu düşünülen durumlarda ortaya çıkan bir alternatiftir. Ancak hiçbir şekilde 6 ayını doldurmamış bebeklere tamamlayıcı besinler verilmesi önerilmez. Zira bu yaşa kadar tüketilmesi gereken tek ve birincil gıda anne sütüdür.

Bebeğin hızlı büyümesiyle birlikte, ihtiyaç duyulan gıda seviyesi ve çeşitliliği artar. Bu ihtiyacı gidermek için çeşitli tamamlayıcı besinler alınabilir. Fakat tamamlayıcı gıdalar alınırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır ve bu noktaları gözden kaçırmamak gerekir.

Tamamlayıcı besinlerin bebeğin beslenme dünyasına sokulmasında dikkat edilecek ilk nokta, verilecek ilk tamamlayıcı besinlerin sıvı olması gerektiğidir. Zamanla sıvı besinlerden katı besinlere geçilmeli, bebeğin tepkisi de bu durumda belirleyici olmalıdır.

Anne sütünün bebeğe verilme süresinde önerilen uzunluk 2 yıldır. Anne sütü olsun ya da olmasın bebek günde en az 500 ml süt içmelidir. Bu bakımdan, anne sütü almaya devam eden bebeğe tamamlayıcı besinler 3 öğün, anne sütü almayan bebeklere ise 5 öğün verilmelidir.

Bebeğin tamamlayıcı besine verdiği tepki; besine karşı olan iştahı ya da iştahsızlığı önemsenmelidir. Bebeğe bu besinlerin zorla verilmesi olumsuz bir şekilde geri tepecektir. Hızlı büyüme ile birlikte bebeklikten çocukluğa doğru yönelen birey için uygulanabilecek tamamlayıcı beslenme şekil ve yoğunluğu da değişiklik gösterecektir. Bu dönemlerde öncelik, meyve ve sebze tüketimine verilmelidir. Ancak 240 ml sınırını aşmayacak şekilde alınması gereken meyve suları gibi içeceklerin fazla tüketilmesi, çocuğun ilerde kısa olması ve şişmanlık gibi sorunlarla karşılaşmasına sebep olabilir.

Tamamlayıcı, bir diğer deyişle ek besinlere geçişin zamanlaması da önemlidir. Yaşanabilecek bir geç kalma, bebeğin başta protein olmak üzere, alması gereken birçok maddeden mahrum kalmasına sebep olur. Katı olarak verilen ek besinlere erken bir başlangıç yapılması ise bebeğin ishal olmasına sebep olabilir. Tamamlayıcı besinlere erken başlamak da doğru değildir. Olası erken bir başlangıç, bireyin ileride çeşitli gıdalara karşı alerjik bir tepki göstermesine sebep olabilir. Bu noktada, bir uzmandan yardım almak isabetli bir karar olacaktır.

Bebekleri bu tür geçiş dönemlerinde anne ve babalarına çeşitli zorluklar yaşatabilirler. Bu zorlukların son derece normal olduğunu bilmek ve buna göre davranmak hem bebek için hem de anne – baba için uzun vadede faydalı olacaktır. Anne ve babanın yapması gereken bir diğer hareketse, anne ve bebeğin bünye özelliklerine göre en doğru kararın verilmesini sağlayacak bir uzmana başvurmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version